Koniecznie zobacz:

Domy z bali, letniskowe, glamping

DREWNO NA KONSTRUKCJE DOMU

Jaki jest najlepszy materiał na konstrukcję domu?

Nie ma drugiego materiału, który byłby stosowany na konstrukcje domów od tak dawna jak drewno. Wieki mijają, pojawiają się nowsze materiały, nowe trendy, lepsze wykończenia, jednak wciąż drewno na konstrukcję szkieletową domu jest stosowane. Po prostu drewno konstrukcyjne jest ponadczasowym materiałem – jest zdrowe, wytrzymałe, naturalne, ciepłe.

W swojej ofercie posiadamy drewno do konstrukcji domów, drewno na konstrukcje domów, w odpowiedniej jakości i zgodne z Państwa zapotrzebowaniem. Jeżeli w naszej bieżącej ofercie nie znajdziemy drewna konstrukcyjnego szkieletowego odpowiadającego Państwa wymaganiom, możemy je wraz z naszymi zagranicznymi dostawcami dla Państwa przygotować i Państwu dostarczyć w korzystnej cenie.

Oferujemy sprzedaż drewna wyłącznie ze świerku, sosny czy modrzewia północnego. Dlaczego takie? Ponieważ w zimnym klimacie północnych części Skandynawii czy Rosji, czy na Syberii, drewno posiada małe przyrosty, a zatem jego wytrzymałość jest większa, sęki są zdrowe, zrośnięte, drewno jest mocniejsze. Tylko takie drewno jest gwarancją uzyskania odpowiedniej jakości surowca finalnego.

Zatem jeżeli zastanawiasz się gdzie kupić drewno na konstrukcję domu na pewno trafiłeś pod właściwy adres.

DREWNO KONSTRUKCYJNE DACHOWE

Drewno stosowane na konstrukcję dachową lub stropu musi posiadać certyfikację. Każdy konstruktor określa nie tylko przekrój drewna niezbędny do zastosowania jako drewno na konstrukcję dachu bądź stropu, ale także określa jaka powinna być wytrzymałość tego drewna konstrukcyjnego dachowego, jaki certyfikat CE powinno to drewno posiadać.

Drewno konstrukcyjne dachowe jest najczęściej stosowanym materiałem do wykończenia dachu, jest najczęściej stosowane do konstrukcji więźby dachowej.

Nasza firma TimberTrade może Państwu zaoferować sprzedaż drewna konstrukcyjnego na dachy oraz do konstrukcji więźby dachowej w wybranych już przez Państwa długościach, zgodnie z wymaganą certyfikacją, zgodnie z wybranymi długościami.

DREWNO KONSTRUKCYJNE HEBLOWANE

Oferowane przez nas drewno konstrukcyjne jest to drewno konstrukcyjne heblowane albo drewno konstrukcyjne strugane. Oznacza to, że w procesie przetwarzania desek zostają one przepuszczone przez strugarkę czterostronną o wysokiej wydajności. Strugarka taka posiada wiele głowic oraz dodatkowe wbudowane w maszynę ostrzałki do głowić, aby w procesie produkcji jakość obróbki materiałów była jak największa. Ostrzałki takie, zwane jointerami, wyrównują i ostrzą głowice z dokładnością do setnych milimetra. Taka dokładność powoduje, że opuszczające maszynę drewno ma idealnie przycięte włókna, jest idealnie wystrugane czyli wyheblowane.

Często można spotkać ładne deski impregnowane, które po załapaniu odrobiny wilgoci np. poprzez wystawienie na zewnątrz, posiadają liczne mocno odstające włoski na całej powierzchni deski, co wygląda bardzo źle, a w przypadku drewna konstrukcyjnego dodatkowo naraża drewno na łatwopalność. Drewno konstrukcyjne i inne profilowane, które oferujemy, posiada idealna powierzchnię dzięki wysokiej jakości maszynom strugającym z joiterami.

Mało kto jest świadom faktu, że nośność konstrukcji drewnianych w warunkach pożaru jest nawet wyższa niż konstrukcji stalowych lub żelbetowych, co zostało potwierdzone badaniami. Stal i konstrukcje żelbetonowe pod wpływem wysokiej temperatury odkształcają się, czego drewno nie robi. Konstrukcja domu z drewna czterostronnie struganego o sfazowanych, czyli delikatnie zaokrąglonych, krawędziach powoduje, że płomienie ślizgają się po drewnie, co opóźnia moment powstania zapłonu. Dlatego też jakość obróbki drewna konstrukcyjnego jest taka ważna. My o tym wiemy i wybieramy tylko takich dostawców, którzy też mają o tym świadomość.

DREWNO KONSTRUKCYJNE C24

Dlaczego stosować drewno certyfikowane CE – C24 czy C27, czy C16 albo inne?

„Wszystko jest dobrze jak jest dobrze” – to powiedzenie najlepiej odzwierciedla częste podejście do zakupu drewna na konstrukcje w Polsce, pomimo dość jednoznacznych przepisów.

Zwracamy uwagę na przekrój, ale już na wytrzymałość nie. Wiele osób nawet nie zwraca uwagi na fakt, że każdy projekt budowlany, przy rozpisce drewna na konstrukcję domu, drewna konstrukcyjnego, zawiera opis wytrzymałości tego drewna. Tym opisem wytrzymałości drewna jest jego certyfikacja CE w odpowiedniej klasie wytrzymałości – C16, C18, C24, C27 czy innej.

Niestety jak się coś wydarzy to jest już na późno.

Zauważmy, że konstruktor wyliczający nam obciążenia, np. na dachu budynku, bierze pod uwagę przekrój drewna oraz jego wytrzymałość, co zaznacza w projekcie adnotacją o wymaganej klasie wytrzymałości np. C24.

Czym jest klasa wytrzymałości?

Wiemy, że drewno jest materiałem, który nie jest jednolity w swej strukturze. Sęki wrośnięte, sęki wypadające, pęknięcia rdzeniowe, uszkodzenia mechaniczne i wiele innych wad drewna może wystąpić w każdej przetworzonej desce. Te wady nie są czymś złym w drewnie – pomimo słowa „wady”, które ma negatywną konotację, stanowią one naturalną cechę drewna. Niemniej nazywamy je „wadą”, gdyż gdyby drewno było jednolite w swojej strukturze miałoby jeszcze lepsze właściwości konstrukcyjne czy przede wszystkim użytkowe. Na pewno jednak straciłoby na swoim charakterze – cieknąca żywica czy sęk świadczy przecież o tym, że ten materiał  jest w pełni naturalny i takim go chcemy widzieć. Inaczej możemy kupować np. plastik.

Aby określić wytrzymałość danej deski należy ją sprawdzić, gdyż w zależności od ilości i jakości „wad” wytrzymałość danej deski będzie różna. Deski z wypadniętym sękiem nie mogą mieć klasy np. C27.

Przy badaniu klasy wytrzymałości bada się właściwości danej deski na zginanie, rozciąganie wzdłuż włókien, rozciąganie w poprzek włókien, ściskanie wzdłuż włókien, ściskanie w poprzek włókien, ścinanie, bada się średni moduł sprężystości wzdłuż i w poprzek włókien. Jak widać liczba cech jest dość długa i dopiero na tej podstawie nadaje się desce odpowiednią klasę wytrzymałości.

Oczywiście im wyższej klasy wytrzymałościowej drewno tym trudniej jest je znaleźć i jest ono droższe. Dlatego też najczęściej stosowaną jest klasa C24 – jej cena do jakości ma najlepszy współczynnik

Do określenia klasy drewna stosuje się dwie metody:

  1. Wizualną
  2. Mechaniczną

 

Metody mechaniczne wymagają posiadania maszyn, które się certyfikuje dwa razy do roku. Metody wizualne wymagają posiadania certyfikowanego fachowca, który jest w stanie ocenić klasę drewna na podstawie jej wyglądu, a weryfikacji jego wiedzy na potrzeby przyznawania certyfikatów dokonuje się raz do roku.

 

Oferowane przez nas drewno posiada mechaniczną certyfikację klas wytrzymałości, co oznacza, że każda deska w procesie produkcyjnym jest testowana pod kątem cech przypisanych do danej klasy i nadrukowywany jest na nią odpowiedni znaczek klasy wytrzymałości np. C24. Jest to zdecydowanie najdokładniejsza i najlepsza metoda weryfikacji jakości drewna.

DREWNO KONSTRUKCYJNE SUCHE

Drewno do konstrukcji domów musi być wcześniej odpowiednio wysuszone. Proces suszenia ma za zadanie ustabilizowanie wilgotności drewna oraz wyeliminowanie ewentualnych zarodków grzybów lub owadów z jego struktur. W trakcie wzrostu drewno posiada w swojej strukturze duże ilości wody, która po ścięciu z czasem się uwalnia. Zbyt szybkie jej uwolnienie powoduje powstanie niekontrolowanych spęknięć, które negatywnie wpływają na jakość. Aby temu zapobiegać należy proces suszenia prowadzić w odpowiednio kontrolowanych warunkach, najlepiej w suszarniach z komputerowo kontrolowanym procesem suszenia. Suszenie drewna w komorach suszarniczych w temperaturze ok 60 stopni Celsjusza powoduje, że wszelkie nawet niewidoczne jeszcze zarodniki grzybów zostają zlikwidowane, podobnie jak owady, a drewno zostaje pozbawione naturalnych substancji, które mogłyby stanowić pożywkę dla owadów. W ten sposób staje się ono trwałe, trwałe na lata, co potwierdzają wielowiekowe konstrukcje drewniane znajdowane w różnych miejscach globu.

 

My dbamy, aby oferowany przez naszą firmę surowiec był odpowiednio wysuszony, posiadał odpowiednią wilgotność i był „stabilny” oraz trwały.

 

Dla nas jakość jest ważna na każdym etapie procesu pozyskania drewna – od miejsca jego ścięcia po jakość dostawy do Klienta, czyli do Państwa. Zachęcamy do kontaktu z naszą firmą i do składania zamówień.