31 Lip 2024
Nie można sobie nawet wyobrazić prawidłowo wykonanego dachu krytego np. dachówką bez łat. Te elementy stanowią podparcie dla pokrycia dachowego, jednocześnie wpływając na jego trwałość i wytrzymałość, w tym na gwałtowne zjawiska pogodowe. W naszym artykule bliżej przyglądamy się funkcji łat dachowych, wyjaśniając przy tym, jak ważną pełnią one rolę w całej drewnianej konstrukcji dachu.
Łaty dachowe to drewniane elementy konstrukcyjne, które układa się poziomo na krokwi, tworząc w ten sposób tzw. „ruszt” pod pokrycie dachowe. Główną funkcją łat jest zapewnienie stabilnego podparcia dla dachówek, blachodachówek, gontów bitumicznych czy innych popularnych rodzajów pokryć dachowych.
Porada eksperta TimberTrade:
Łaty dachowe układa się równolegle do okapu, dzięki czemu możliwe jest równomierne rozłożenie ciężaru pokrycia dachowego na całej powierzchni dachu.
Na drewnianą konstrukcję dachu składa się wiele elementów, oprócz łat także m.in. kontrłaty. Te ostatnie montuje się pionowo na krokwi, tuż pod łatami. Zadaniem kontrłat jest stworzenie przestrzeni wentylacyjnej między pokryciem dachowym a warstwą izolacyjną. Zapobiega to zjawisku kondensacji pary wodnej, chroniąc tym samym konstrukcję dachu oraz warstwę izolacyjną przed wilgocią.
Standardowe wymiary łaty dachowej to 58x38 mm (lub 60x40 mm). Łaty te są dostępne w wariantach długości 3 i 4 metry. Wymiary łat dachowych są dostosowane do standardowych wymagań budowlanych, co zapewnia ich uniwersalność i łatwość montażu przez każdego dekarza.
Kontrłaty natomiast zwykle mają wymiary 25x50 mm lub 40x60 mm. Podobnie jak łaty, są dostępne w różnych długościach, najczęściej 3 i 4 metry. Wybór odpowiednich wymiarów kontrłaty zależy od konstrukcji dachu oraz rodzaju zastosowanego pokrycia dachowego.
Ponieważ łaty dachowe pełnią bardzo ważną funkcję w całej konstrukcji dachu, to przy ich wyborze należy się kierować kryterium jakości wykonania. Nie ma tutaj miejsca na żadne kompromisy. Łaty muszą zapewnić trwałość i wytrzymałość konstrukcji, stanowiąc solidne podparcie dla pokrycia dachowego.
Do produkcji łat dachowych najczęściej używa się drewna sosnowego, które charakteryzuje się dobrą wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na polskie warunki klimatyczne.
Porada eksperta TimberTrade:
Każda łata dachowa wymaga zaimpregnowania. Proces ten zwiększa trwałość drewna, uodparniając je na szkodniki oraz niesprzyjające czynniki pogodowe. Tutaj najlepiej sprawdza się impregnacja metodą moczenia, zapewniająca głęboką penetrację środków ochronnych w strukturę drewna.
Bindowanie zapobiega skręcaniu się łat podczas transportu, a docelowo ułatwia ich podawanie na dach. Bindowanie to praktyczne rozwiązanie, które zapewnia wygodę i bezpieczeństwo pracy z łatami na wysokości.
To warto wiedzieć:
Standardowo łaty dachowe są bindowane po 6 sztuk.
Łaty dachowe mają szerokie zastosowanie i wykorzystuje się je przy wznoszeniu różnych rodzajach konstrukcji dachowych.
Podstawowym obszarem wykorzystania łat jest wykonywanie pokryć dachowych. Elementy te są niezbędne do montażu dachówki ceramicznej, betonowej, blachodachówki, gontów bitumicznych czy płyt falistych.
Łaty dachowe są również wykorzystywane przy wznoszeniu innych konstrukcji drewnianych, takich jak altany, wiaty garażowe, pergole czy domki letniskowe, pełniąc rolę nośną i zapewniając wsparcie dla całej konstrukcji.
Szukając zaufanego dostawcy łat dachowych w Twojej okolicy zacznij od skorzystania z TimberTrade. Jesteśmy pierwszą w Polsce platformą, która łączy producentów i dystrybutorów drewna z klientami końcowymi.
W ofercie naszych partnerów znajdziesz łaty dachowe, kontrłaty, drewno konstrukcyjne i inne elementy drewniane m.in. do budowy dachu czy całych budynków np. w technologii szkieletowej.